Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünün Önemi

AEEE’ler geri dönüştürülebilir ürünler içerdiği (metal, plastik, cam vb.) gibi aynı zamanda kurşun, civa, krom, fosfor gibi tehlikeli ya da toksik maddeler de içerirler. Bu maddelere uzun süre düşük dozda maruz kalmak insan sağlığına zarar verebilir. Bu maruziyete ihtimal vermemek için AEEE’leri toplama kutularında biriktirerek geri dönüşümüne katkı sağlamak gerekir. Kullanım ömrünü tamamlayan elektronik aletler,..

Devamını Oku

Biyogazla İlişkili Mevzuat

Türkiye’de biyogaza ilişkin mevzuat, çevre, enerji ve tarım mevzuatı çerçevesinde yer bulmaktadır. Bu kapsamda biyogazla ilgili mevzuat tabloda özetlenmiştir. No Mevzuat Adı Tarih No2 1 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun 10.05.2005 5346 2 Çevre Kanunu 09.08.1983 2872 3 İnsan Tüketimi Amacı ile Kullanılmayan Hayvansal Yan Ürünlere Dair Yönetmelik 24.12.2011 RG-28152..

Devamını Oku

Biyogaz Nedir?

Biyogaz, biyokütlenin anaerobik çürüme ile oksijensiz ortamda işlenmesi sonucunda elde edilen yanıcı bir gazdır. Biyogaz, yanıcı diğer gazlardan farklı olarak sadece hayvansal veya bitkisel gibi organik hammaddelerden elde edilmektedir. Biyolojik atıklar, gıda sanayii kaynaklı organik atıklar, mısır veya şeker pancarı gibi enerji bitkileri ile hayvan besiciliğinde oluşan hayvansal dışkılar biyogaz tesislerinde hammadde olarak kullanılabilir. İçerdiği..

Devamını Oku

Biyogaz Kullanım Alanları

Doğalgaz ile kullanım alanları hemen hemen aynı olan biyogaz, çok yönlü bir enerji kaynağı olarak doğrudan ısıtma ve aydınlatma amacıyla kullanıldığı gibi, elektrik enerjisine ve mekanik enerjiye çevrilerek kullanımı da (gaz türbini-jeneratör, kojenerasyon, yakıt pilleri) mümkün olmaktadır. Eğer bu gaz sıkıştırılırsa tıpkı sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) olarak motorlu araçlarda yakıt olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca biyogaz üretimi..

Devamını Oku